Sykdom og skader > Veterinærer - resept

Veterinærer - resept

Med bakgrunn i at Legemiddelverket har vedtatt at alle midler som benyttes til behandling av sykdom hos bier nå er klassifisert som legemidler, må midlene som skal brukes foreskrives av veterinær og kjøpes på apotek.

I et samarbeid mellom Den norske veterinærforening, Norges miljø- og biovitenskapelige universitet og Norges Birøkterlag ble det i juni 2016 arrangert et kurs i bisykdommer for veterinærer. Som en følge av dette kurset er veterinærene som står på listen nedenfor mulig å kontakte for å få skrevet ut resept.

De aktuelle preparatene dere kan be om resept på er Api-bioxal som er oksalsyrekrystaller slik vi er vant til å bruke, eller maursyrepreparatet AMO Varroxal, som er 85% maursyre. Preparatene må i 2016 tas inn på registreringsfritak og dette må presiseres overfor veterinæren.

 

Norges Birøkterlag anbefaler en noe tynnere konsentrasjon for Api-bioxal og en noe lavere dosering enn det produsenten anbefaler. Dette gjøres ut i fra de erfaringer vi i Norge har hatt med behandling med oksalsyre. Den konsentrasjonen og doseringen som Norges Birøkterlag anbefaler dreper midd og skader biene lite. Det samme gjelder maursyre der vi vil anbefale Norges Birøkterlags doseringer (se behandling mot varroa).

 

Fylke Navn på veterinær Kontaktinformsajon
Østfold
 
 
Akershus  
 
Oslo
Jæger, Gry Tove
NMBU Veterinærhøgskolen, Postboks 5003, 1432 Ås
gry.jaeger@nmbu.no
Hedmark
Fjeldbu, Espen
Børrudhagan 24, 2232 Tobøl
Tlf: 91519052, grenseveterineren@gmail.com
Oppland
Eritsvær, Gisle
Lillehammer Dyreklinikk, Fåberggata 157, 2605 Lillehammer
Tlf 95979597  gisle@lillehammerdyreklinikk.no
Buskerud Sissener, Thomas
Sandsveien 18, 3075 Berger
Tlf: 40495634, sissener@yahoo.com
Telemark
Haugehåtveit, Solveig
Skålebygdi 342 ,3890 VINJE 
Tlf:  97 50 89 99 , soli_86@hotmail.com
Telemark
Kaasa, Elisabeth Alvestad
Amberslåtta ,3750 DRANGEDAL 
Tlf:  95 16 03 50 , eakaasa@gmail.com
Telemark
Albretsen, Cecilie Solli
Ryevegen 70 ,3800 BØ I TELEMARK 
Tlf:  907 69 202 , ceciliesa@hotmail.com
Telemark
Omvik, Natalie
Liabakken 6 ,3825 LUNDE 
Tlf: 99 42 97 54 , natalie.omvik@gmail.com
   
 
Aust-Agder Mørch, Line Øvernes
Fritz Smiths gt. 5, 4900 Tvedestrand
Tlf: 97172527, linemor@online.no
Vest-Agder Leschbrandt, Inger Charlotte
Olav Isaachensgt 26, 4514 Manda.
Tlf: 99011308, cleschbrandt@hotmail.com
Rogaland Søyland, Gunnar
Strand Veterinærkontor AS, 4100 Jørpeland
Tlf: 48075613, gunnars@hesbynett.no
Hordaland Gjerde, Kristin Semb
Sandalsveien 39, 5224 Nesttun
Tlf: 97144970, kristin.gjerde55@gmail.com
Sør-Trøndelag Svelle, Siri Live
Dalem, 7200 Kyrksæterøra
Tlf: 47645907, vetsvelle@gmail.com
Sør-Trøndelag
Koran, Hanna Helga
Magnus Barfots vei 12c ,7562 HUNDHAMAREN 
Tlf:  94 48 00 02 , hannakoran@gmail.com